Wikiseda Telegram Channel

New music in telegram channel

کودکی:

لیلا فروهر متولد ۴ اسفند ۱۳۳۷خورشیدی است. وی در خانواده ای هنرمند از مادری هنرپیشه به نام فرنگیس فرحزادی به دنیا آمد. وی از ۳ سالگی به نقش آفرینی در تئاترهای مختلف در تئاتر سپاهان اصفهان در کنار پدر و مادر خود و ارحام صدر پرداخت. در ۵ سالگی اولین فیلم خود را به نام »مراد و لاله« و سپس در »خروس جنگی« بازی کرد. در کودکی در بیش از ۴۰ فیلم سینمایی نقش آفرینی کرد که معروف ترین آنها سلطان قلبهابا حضور محمدعلی فردین، آذر شیواو... بود. چند سال بعد خواهر لیلا به دنیا آمد که او را فریبا نامیدند.

آغاز کار هنری:

لیلا از ۳ سالگی کار هنری خود را آغاز کرد. در ۵ سالگی فیلم مراد و لاله، خروس جنگی نقش آفرینی کرد و سپس در ۹ سالگی در فیلم سلطان قلب هادر کنار محمدعلی فردین بازی کرد. موفقیت و هنر لیلا در فیلم سینمایی سلطان قلب ها تا حدی برای فردین دلنشین بود که تولد لیلا فروهر را در سندیکای هنرمندان برپا کرد. وی در فیلم من هم گریه کردم با بهروز وثوقی به نقش آفرینی پرداخت.

او همچنین در نوجوانی در فیلم های زیادی به بازی پرداخت. که می توان به فیلم هایی چون )رابطهٔ جوانی، همکلاسی، میهمان، شب آفتابی و..( اشاره کرد.

لیلا از ۱۴ سالگی خوانندگی را به طور حرفه ای آموخت و خواند. و خالق آثاری شد از جمله: شمیم، دو پرنده، کلاغ های خبر چین، قصهٔ عشق و...

مهاجرت:

لیلا پس از انقلاب ابتدا به فرانسه و سپس در سال ۱۹۸۸ به آمریکارفت، ساکن شهر لس آنجلس شد و به خواندن در کنسرت ها و تولید آلبوم جدید پرداخت. مخمل نازاولین آلبوم او است که در خارج از ایران منتشر شده است. قبل از انتشار آلبوم مخمل ناز وی خواستار تهیه و تولید آلبومی سنتی بود ولی به پیشنهاد همکاران و کمپانی ها این پروژه را به تعویق انداخت و اولین البوم خود را با نام مخمل نازبه بازار عرضه کرد که موسیقی ترانهٔ "ساقی" کار خود او بود. آلبوم مخمل ناز شامل ترانه های بسیار درخشان می باشد که مورد اسقبال عوام مردم قرار گرفت که می توان به موارد زیر اشاره کرد: دلم، مخمل ناز، ساقی، بهار... در پی عرضهٔ آلبوم های موفق کنسرتهای زیادی در کشورهای مختلف در سراسر دنیا برگزار کرد.

لیلا فروهر اولین هنرمند ایرانی بود که برای اولین بار در دبی برنامه اجرا کرد و البته در کشور ژاپن نیز برنامه هایی اجرا کرد و به دعوت تاجیکستان در شهرهای مختلفی چون: دوشنبه، کولاب،... برنامه اجرا کرد. در این برنامه ها ۱۵-۲۵ هزار نفر حضور داشتند.

ازدواج:

لیلا فروهر در ۲۹ مرداد ۱۳۸۳با فردی به نام اسماعیل )اسی( ازدواج کرد و به شهرستان اورنج، کالیفرنیانقل مکان کرد.

حضور در بزرگداشت بین المللی نوروز:

برگزاری مراسم بزرگداشت نوروز از جانب کمیسیون نوروز در تالار توماس جفرسون کتابخانهٔ کنگرهٔ آمریکا و دعوت از لیلا فروهر به عنوان هنرمند و خوانندهٔ فارسی زبان یکی دیگر از موفقیت های لیلا فروهر در عرصهٔ هنری است.

)کمیسیون نوروز سازمان فرهنگی و هنری است که از جانب ایرانیان مقیم آمریکا و سفرای آسیای باختری و مرکزی تسکیل گرفته و هدفش معرفی فرهنگ و سنت های پارسی زبانان است( در این مراسم لیلا فروهر ترانه های آلبوم از قلب من را اجرا کرد در کنار لیلا فروهر شخصیت های فرهنگی و هنری و سیاسی زیادی نیز حضور داشتند که می توان به حضور رضا پهلوی نیز اشاره کرد.

کنسرت کداک تئاتر:

یکی دیگر از کارهای لیلا فروهر اجرای دو برنامه در سالن مراسم اسکار تئاتر کداک می باشد. لیلا فروهر در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ در این سالن برنامه اجرا کرد.

آلبوم از قلب من:

چند روز قبل از نوروز ۱۳۹۱ لیلا فروهر با تحولی عظیم در سبک هنری خود آلبوم از قلب من را منتشر کرد که با استقبال بی نظیر طرفداران مواجه شد. در این آلبوم لیلا شعرهایی از شاعران بزرگ ایران همچون مولانا، عراقی، فریدون مشیری، رهی معیری، سیمین بهبهانی، حافظو... انتخاب کرده و با آهنگسازی و تنظیم گروه رومی اجرا کرد. در این آلبوم چهرهٔ سرشناس سینمای ایران شهره آغداشلونیز همکاری کرد و دکلمه های ترانه ها را به انگلیسی بر عهده گرفت که سبب هرچه متفاوت تر شدن این آلبوم گردید.

کنسرت رویس حال:

برای اولین بار لیلا فروهر آلبوم از قلب من به صورت زنده بر روی صحنه برد. لیلا فروهر به همراه گروه رومی و شهره آغداشلوبا ارکستر ۲۶ نفری به رهبری امیر بدخش کنسرت زندهٔ آلبوم را در سالن مجلل »رویس حال« بر پا کرد. شب عشق و عرفان و موسیقی ناب ایرانی پیشکش ایرانیان مقیم آمریکا شده بود.

آثار:

کلتکس رکوردز:

*. ۲۰۰۵- یک بوسه)A Kiss(

شامل ترانه های: یک بوسه، هر چی بخوای، پردیس، به تو تقدیم می کنم، بی تو هیچم، وقتی به تو می رسم، حقته، دو عاشق، نزدیک تر از عشق، سال سفر.

*. ۲۰۰۳- کنسرت زنده در کداک تئاتر

*. ۲۰۰۱- قصه تو، قصه من )Story of Yours, Story of Mine(

*. ۲۰۰۰- تصویر

*. ۱۹۹۹- یک صمد و دو لیلا

*. ۱۹۹۹- دیدار )با شهرام شب پره(

*. ۱۹۹۸- قصه عشق )Love Story(

*. ۱۹۹۷- )Dance Beat(

*. ۱۹۹۷- )Planet of Harmony(

*. ۱۹۹۷- قصه عشق )Love Story(

*. ۱۹۹۶- سراب

*. ۱۹۹۵- تپش

*. ۱۹۹۴- اتل متل )با ابی(

*. ۱۹۹۲- شانس

*. ۱۹۹۱- هدیه )با شهرام صولتی(

ترانه:

*. ۱۹۹۴- دو پرنده

*. ۱۹۹۳- همسفر

*. ۲۰۱۲- از قلب من)From My Heart(

شامل ترانه های: باز آمدم، آواز امشب، طوفان، فریاد، واران واران، کابوکیه، آرزوی عاشقان، نیایش، ریتم صلح، پرواز، گیان گیان، سرزمینم، نوروز.

پارس ویدئو:

*. ۱۹۹۹- قهرمانان وطن ) اندی و داریوش اقبالی(

*. ۱۹۹۴- پرنده ها ) مهستی و شهرام صولتی(

*. ۱۹۸۸- مخمل ناز

ام زی ام رکوردز:

*. ۲۰۰۷- ماه من)My Moon(

شامل ترانه های: ماه من، مجنون به لیلا می رسه، مگه میشه / بهانه، آرزوی من این است، به جون تو، خیلی سخته

* ۱۹۹۲- بهانه

تنها صفحه اصلی لیلا فروهر در فیسبوک: https://www.facebook.com/leilaforouhar


edit Show biography history