Wikiseda Telegram Channel

New music in telegram channel
حمید متبسم Hamid Motebassem
Hamid Motebassem
Other name
Age
year

Hamid Motebassem StatusComplate Hamid Motebassem archive

Hamid Motebassem Albums

Delban Ensemble » Mehrgiah {Composer}
04:38
11348
Delban Ensemble » Mehrgiah {Composer}
04:38
11348
Vahid Taj » Aghaze Dastan {Composer}
05:56
1138
Vahid Taj » Hekayate Shirin {Composer}
06:52
901
Vahid Taj » Mehrnameh {Composer}
03:39
1089
Shahram Nazeri » Setar Va Avaz {Composer} {Arrangement}
6:40
6168

Hamid Motebassem Biography [edit]

حمید متبسمآهنگساز و نوازنده معاصر تار و سه‌تار و بنیان گذار گروه دستان است. وی که در هلند اقامت دارد از نوازندگان و آهنگ‌سازان حال حاضر کشور می‌باشد که به همراه گروه دستان در طرح‌ریزی و اجرای موسیقی سازی همگام با موسیقی آوازی نقشی به سزا داشته است

حمید متبسم زاده ۲۴ مرداد سال ۱۳۳۷ شمسی، ۱۵ آگوست ۱۹۵۸ میلادی در شهر مشهد می‌باشد. وی در اوان کودکی آموزش تار را نزد پدرش علی متبسم آغاز کرد و سپس از اساتید بزرگ زمان خویش نظیر حبیب‌الله صالحی، زیدالله طلوعی، هوشنگ ظریف، محمدرضا لطفی و حسین علیزاده بهره جست. وی به طور مداوم با کانون چاووش و گروه عارف همکاری داشت و پس از مهاجرت به آلمان گروه موسیقی دستان و چکاوک را به همراه دیگر هنرمندان راه‌اندازی کرد. از دیگر فعالیت‌های وی تأسیس انجمن تار و سه‌تار، برگزاری سمینارهای موسیقی سالانه و تشکیل گروه مضراب (از هنرجویان ) و پردیس (ارکستر بین‌الملل)است.

حمید متبسم در سال ۱۳۸۷ ارکستر بزرگ سازهای ایرانی مشتمل بر ۴۰ نوازنده و خواننده کر را با همکاری بهرنگ تنکابنی تاسیس کرد. این ارکستر به منظور اجرای قطعه سیمرغ اثری از ایشان برای ارکستر بزرگ، گروه کر و به خوانندگی همایون شجریان تاسیس شد و کار خود را از پاییز ۱۳۸۸ با رهبری محمدرضا درویشی آغاز کرد و در مرداد سال ۱۳۸۹ اولین اجرای سیمرغ در استادیوم تنیس مجموعه ورزشی انقلاب به روی صحنه رفت. این اثر یک بار دیگر در تابستان ۱۳۹۰ در تالار وحدت به رهبری آهنگساز اثر به روی صحنه رفت و پس از آن در مهر همان سال به رهبری هومن خلعتبری دو کنسرت دیگر از سیمرغ در شهرهای هرلن و لاهه در کشور هلند برگزار شد.

آثارمنتشر شده

سیمرغ، به همراهی ارکستر بزرگ سازهای ایرانی سیمرغ و به خوانندگی همایون شجریان

به نام گل سرخ، به همراهی گروه دستان، نوازندگان مهمان: سید هارت کیشنا، رضا آبائی و پویا سرایی و به خوانندگی سالار عقیلی

قیژک کولی، به همراهی...

More...